Celková výměra přírodní památky Dražská Koupě je 8,7 hektaru s populací kuňky ohnivé, která je zvláště chráněným a silně ohroženým druhem. Kuňka obecná je předmětem ochrany v přírodní památce Kalivody, která má rozlohu necelých 14 hektarů. A do třetice stejný druh žáby je nyní chráněn i na Horním a Dolním obděnickém rybníku (34 hektarů).
Vzácné druhy páchníka hnědého, lesáka rumělkového a krasce lipového, obojživelníků a rostlin pryšce lesklého a rdestu světlého jsou předmětem ochrany v přírodní památce Kačina s rozlohou 197,2 hektarů.
Hlavním předmětem ochrany evropsky významné lokality Štola Mořic je zimoviště vzácných netopýrů – netopýr velký, vodní, ušatý, dlouhouchý a netopýr řasnatý.
„Ochrana přírody je na všech nově vyhlášených lokalitách zajištěna v souladu se zákonem číslo 114 z roku 1992, který vymezuje činnosti, které lze v přírodní památce vykonávat jen s předchozím písemným souhlasem příslušného orgánu ochrany přírody. V lokalitách je zakázáno pořádání společenských a sportovních akcí, vjíždění a parkování motorovými prostředky či používání hnojiv s výjimkou zásahů prováděných v souladu s plánem péče. Vlastnímu vyhlášení přírodních památek předcházela jednání s vlastníky pozemků a obcemi, na jejichž katastrech nová chráněná území leží. Byly rovněž vyřešeny všechny námitky,“ uvedl Marek Semerád, náměstek středočeského hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství.
Zdroj: kr-stredocesky.cz foto: muzeum-pribram.cz