Atlas Ryb

Bolen dravý

Bolen dravý patří k rybám, které mají v oblibě proudné vody, a vyskytuje se proto vlastně jen ve větších řekách nebo jezerech napojených na řeky. Bolen dravý   Vědecká klasifikace […]

Bolen dravý patří k rybám, které mají v oblibě proudné vody, a vyskytuje se proto vlastně jen ve větších řekách nebo jezerech napojených na řeky.

Bolen dravý
 
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ryby (Osteichthyes)
Podtřída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: máloostní (Cypriniformes)
Čeleď: kaprovití (Cyprinidae)
Rod: Leuciscus
Binomické jméno
Leuciscus aspius (L.1758)
Synonyma
  • Aspius aspius (Linnaeus, 1758)

Popis

Tělo je dlouhé, štíhlé, z boků mírně zploštělé. Hřbet je tmavý, boky stříbřité. Ploutve bývají načervenalé. Oko zlatavé. Ústa velká, horní postavení. Dožívá se nejvýše 15 let. Dorůstá velikosti až 120 cm a hmotnosti 15 kg, běžné úlovky však mají do 60 cm a 2 kg.

Výskyt

Obývá tekoucí i stojaté vody střední a východní Evropy

Potrava

Bolen je jediným druhem kaprovitých ryb, který se v dospělosti živí výhradně dravě. V mládí přijímá plankton a drobné bezobratlé. V dospělosti jeho potravu tvoří ryby (především oukleje), obojživelníci, ptáci a drobní savci. Vzácně konzumuje i stravu rostlinného původu.

Rozmnožování

Dospívá ve věku okolo 4 let. Tření probíhá v období od dubna do června. Jikry klade v mírně proudících úsecích na štěrkové nebo kamenité dno. Plodnost se pohybuje mezi 50 000 a 400 000 jiker na samici.

Bolen dravý a člověk

Z hlediska rybářského práva patří bolen mezi tzv. ušlechtilé druhy ryb. Je účelově chován a vysazován do sportovních revírů. Lze jej lovit na většinu povolených technik lovu ryb (plavanápoloženápřívlačmuškaření). V současnosti je jeho lovná míra stanovena na 40 cm na vodách mimopstuhových, na vodách pstruhových míru nemá.

Lovná míra:

Mimopstruhové revíry – Candát obecný 40cm
Pstruhové revíry – nemá

Hájení:

Mimopstruhové revíry – Od 1. ledna do 15. června
Pstruhové revíry – není hájen

Bolen dravý – WikipediePřečteno: 542x
1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Loading...

Vaše komentáře