Atlas Ryb

Candát obecný

Candát obecný patří k nejcennějším a hospodářsky velmi významným druhům. Je oblíbenou konzumní a sportovní rybou, jejíž maso patří k nejkvalitnějším a nejchutnějším ze všech sladkovodních ryb. Candát obecný   […]

Candát obecný patří k nejcennějším a hospodářsky velmi významným druhům. Je oblíbenou konzumní a sportovní rybou, jejíž maso patří k nejkvalitnějším a nejchutnějším ze všech sladkovodních ryb.

Candát obecný
 
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ryby (Osteichthyes)
Podtřída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: okounovití (Percidae)
Rod: candát (Sander)
Binomické jméno
Sander lucioperca
Linné, 1758

Popis

Tělo je protáhlé, z boků zploštělé. Hlava zakončena koncovými ústy. V tlamě se nachází řada drobných zoubků a také velké tzv. psí zuby. Na hřbetě se nachází dvě hřbetní ploutve, první vyztužena tvrdými paprsky, druhá měkkými. Břišní ploutve jsou umístěny hned za úrovníprsních. Tělo je zbarveno šedě s odstíny zelené. V mládí jsou na bocích zřetelné svislé tmavé pruhy. Dorůstá do délky až 130 cm a hmotnosti 21 kg. Nejstarší známý exemplář měl 25 let.

Výskyt

Původní domovinou candáta je povodí Dunaje a Volhy. Odtud se postupně rozšířil do střední a dále do západní Evropy. Obývá především velké, pomalu tekoucí úseky řekúdolní nádrže a rybníky. Jedná se o druh, který je velmi choulostivý na obsah kyslíku a kvalitu vody.

Potrava

V mládí se živí především planktonemměkkýši a dalšími bezobratlými. V dospělosti přijímá výhradně drobnější druhy ryb.

Rozmnožování

Candát obecný pohlavně dospívá ve věku 3–5 let. Tře se v období od dubna do června. V tomto období samec vyčistí v mělčinách určitý úsek dna. Na něj pak samice naklade jikry. Samec snůšku hlídá a chrání před případnými predátory až do vylíhnutí potěru.

Význam

Jedná se spolu se štikou o hospodářsky nejvýznamnější dravou rybu Česka. Řada rybářů se specializuje právě na lov tohoto druhu. Mezi labužníky je oblíben pro konzumní kvalitu svého masa.

Lovná míra:

Mimopstruhové revíry – Candát obecný 45cm
Pstruhové revíry – nemá

Hájení:

Mimopstruhové revíry – Od 1. ledna do 15. června
Pstruhové revíry – není hájen

Candát obecný – WikipediePřečteno: 1 156x
1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Vaše komentáře