Atlas Ryb

Cejn velký

Cejn velký – tuto rybu lze lovit po celý rok, nejlépe však bere od dubna do září. Ukázalo se, že pro jejich lov je nejlepší teplé počasí a dusno. Nepříhodnější […]

Cejn velký – tuto rybu lze lovit po celý rok, nejlépe však bere od dubna do září. Ukázalo se, že pro jejich lov je nejlepší teplé počasí a dusno. Nepříhodnější dobou lovu jsou přitom  časné ranní a pozdní večery.

Cejn velký
 
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: máloostní (Cypriniformes)
Čeleď: kaprovití (Cyprinidae)
Rod: cejn (Abramis)
Binomické jméno
Abramis brama
Linné1758

Popis

Cejn velký má vysoké, z boků silně zploštělé tělo. Hlava je v poměru k tělu malá. Ploutve jsou tmavé, dlouhé a špičaté. Hřbet je zbarven až do černa, boky šedožluté až zlatavé, břicho je světlé. Dosahuje délky vzácně až 95 cm a hmotnosti 10 kg, běžné úlovky se však pohybují okolo 30 cm 0,5 kg. Dožívá se až 30 let.

Výskyt

Obývá vody téměř celé Evropy s výjimkou severní části Skandinávie a Skotska, nevyskytuje se na Pyrenejském poloostrově, v Itálii, naBalkáně a na Krymu. V České republice je možno výskyt označit jako velmi hojný. Je to původní a typická ryba dolních částí větších řek, podle níž jsou tyto úseky označovány jako cejnové pásmo. Vyskytuje se v různých typech stojatých vod, v tůních, slepých ramenech, jezerech po těžbě štěrkopísku a v propadlinách. Vhodné podmínky nalezl i ve většině našich údolních nádrží. Místy proniká i do parmového pásma. Vždy dává přednost místům s měkkými nánosy na dně.

Potrava

Jedná se o všežravou rybu. V mládí se živí především planktonem, v dospělosti pak bentosem.

Rozmnožování

Tření probíhá bouřlivě v období od poloviny dubna do června, vždy v závislosti na teplotě vody, která musí být vyšší než 12 °C. Ryby se shromažďují v zarostlých mělčinách, kde samice kladou na vodní rostliny asi 1,5 mm velké žluté jikry. Jediná samice muže naklást až 300 000 jiker. Velmi často se kříži s jinými druhy kaprovitých ryb, jako například s ploticíperlínem nebo cejnkem malým.

Cejn velký a člověk

Mezi sportovními rybáři se jedná o velmi oblíbenou rybu. Lze ji lovit na plavanoupoloženou nebo na stále modernější feeder. Při nedostatku dravců hrozí přemnožení. Z hospodářského hlediska se jedná spíše o plevelný druh, neboť konkuruje kaprovi.

Lovná míra:

Mimopstruhové revíry – nemá
Pstruhové revíry – nemá

Hájení:

není

Cejn velký – WikipediePřečteno: 1 164x
1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Loading...

Vaše komentáře