Atlas Ryb

Jelec tloušť

Jelec tloušť upřednostňuje tekoucí vody, žije proto v řekách a proudné vodě. Vyskytuje se ale také v jezerech a údolních nádržích s přírodními přítoky. Jelec tloušť   Vědecká klasifikace Říše: […]

Jelec tloušť upřednostňuje tekoucí vody, žije proto v řekách a proudné vodě. Vyskytuje se ale také v jezerech a údolních nádržích s přírodními přítoky.

Jelec tloušť
 
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: máloostní (Cypriniformes)
Čeleď: kaprovití (Cyprinidae)
Rod: jelec (Leuciscus)
Binomické jméno
Leuciscus cephalus
L.1758

Popis

Jelec tloušť je sladkovodní ryba z čeledi kaprovitých. Jeho tělo je zavalitější. Na těle má velké šupiny s černým lemem na okrajích. Hřbet má zelenohnědou barvu, boky jsou stříbřité. Jeho tělo je zavalitější. Na těle má velké šupiny s černým lemem na okrajích. Hřbet má zelenohnědou barvu, boky jsou stříbřité. Ústa jsou velká a široká. Zbarvení ploutví je výrazně červené, ocas je načernalý. Jelec tloušť roste pomalu. K tomu, aby dosáhl velikosti 50 cm, potřebuje více než 10 let.

Způsob života

Potrava

Je všežravec. Loví suchozemský hmyzměkýšekorýšerybkyžáby a další drobné obratlovce. Co se týče rostlinné potravy, živí se hlavnězooplanktonem, úlomky rostlin a zelenými řasami.

Rozmnožování

Tření probíhá od května do června při teplotě 15 °C v mělkých proudících vodách. Samice pak vypouští přibližně 200 000 jiker oranžové barvy s průzračným obalem. Po týdnu se z nich líhnou noví jedinci.

Výskyt

Vyskytuje se téměř v celé Evropě. V České republice se jelec tloušť vyskytuje prakticky ve všech pásmech tekoucích vod, od pásma cejnového, až po spodní část pásma pstruhového.

Lovná míra:

Mimopstruhové revíry – Jelec tloušť 25cm
Pstruhové revíry – nemá

Hájení:

Od 16. března do 15. června

Jelec tloušť – WikipediePřečteno: 444x
1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Loading...

Vaše komentáře