Atlas Ryb

Karas obecný

Karas obecný je obdivuhodně houževnatý a přizpůsobivý podmínkám kalných vod. Žije ve všech typech stojatých vod, přednostně vyhledává vody s bujným porostem vodních rostlin a rákosí. Karas obecný   Vědecká […]

Karas obecný je obdivuhodně houževnatý a přizpůsobivý podmínkám kalných vod. Žije ve všech typech stojatých vod, přednostně vyhledává vody s bujným porostem vodních rostlin a rákosí.

Karas obecný
 
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: máloostní (Cypriniformes)
Čeleď: kaprovití (Cyprinidae)
Rod: karas (Carassius)
Binomické jméno
Carassius carassius
L.1758

Popis

Karas je velice podobný Kaprovi, má vysoké ploché tělo pokryté velkými šupinami. Na hřbetě se nachází vyklenutá hřbetní ploutev. Oproti kaprovi obecnému nemá karas vousky kolem tlamy.

Rozšíření

Vyskytuje se po celé střední a východní Evropě a to až po oblast Ural. Jedná se o původní druh, který se vyskytoval v povodí řek a rybníků v Česku. I přes to, že je schopen snášet menší znečištění, je karas obecný na ústupu a není hojnou rybou. V poslední době obývá spíše oblasti s klidnou vodou, kde se nevyskytují jeho konkurenti jako jsou karas stříbřitý či sumec velký.[2]

Během léta se vyskytuje v přípovrchových vodách, které jsou prohřáté sluncem a to nejčastěji v hejnech a to jak z jedinci svého druhu tak i s dalšími druhy, na zimu se stahuje do hlubších vod, kde jako ostatní kaprovité ryby přezimuje.

Potrava

Karas patří mezi všežravce, který požírá jak rostliny tak i menší živočichy.

Rozmnožování

Karas obecný se rozmnožuje mezi květnem až červencem (jinde se uvádí pouze do června), kdy teplota vody dosahuje 15 až 18 °C. Pohlavně dospívá ve věku 2 až 3 roku.

Lovná míra:

Mimopstruhové revíry – nemá
Pstruhové revíry – nemá

Hájení:

není

Karas obecný – WikipediePřečteno: 563x
1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Loading...

Vaše komentáře