Atlas Ryb

Lín obecný

Lín obecný je typickou rybou žijící v blízkosti dna, která má v oblibě hlavně stojaté vody s bujnými porosty vodních rostlin a bahnitým dnem. Lín obecný Vědecká klasifikace Říše: Živočichové (Animalia) […]

Lín obecný je typickou rybou žijící v blízkosti dna, která má v oblibě hlavně stojaté vody s bujnými porosty vodních rostlin a bahnitým dnem.

Lín obecný
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Podtřída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: máloostní (Cypriniformes)
Čeleď: kaprovití (Cyprinidae)
Rod: lín (Tinca)
Binomické jméno
Tinca tinca
L.1758

Vzhled a velikost

Lín obecný je kaprovitá ryba střední velikosti s několika nezaměnitelnými znaky. Především jsou to velmi jemné a hluboko vrostlé šupiny nazelenalé barvy, která na bocích a břiše přechází do světle žluté. Dalším znakem jsou černé a oblé ploutve a oční duhovka zbarvená do oranžova. Délka břišních ploutví je jednoduchý rozpoznávací znak pohlaví – samci mají tyto ploutve delší, sahají až k řitnímu otvoru.

Lín dorůstá obvykle do délky 35 cm a hmotnosti 0,4–0,8 kg. Největší exempláře však mohou měřit až 55 cm a vážit kolem 3 kg.

Rozšíření a ekologické nároky

Lín je typickou rybou stojatých a pomalu tekoucích vod. Vyhledává především zarostlé, bahnité partie s klidnou a prohřátouvodou. Je poměrně nenáročný na obsah kyslíku ve vodě. V České republice zřejmě neexistuje lokalita, kde by byl lín skutečně hojný, početnější je jen v Polabí a na jižní Moravě.

Způsob života a potrava

Lín je značně uzpůsobený k životu v mělkých zarostlých vodách. Je také schopný přežít pod silnou vrstvou ledu. Je to všežravec, živí se především bezobratlými (larvami hmyzuplži atd.) a vodními rostlinami.

Lovná míra:

Mimopstruhové revíry – Lín obecný 25 cm
Pstruhové revíry – Lín obecný 20 cm

Hájení:

není

Lín obecný – WikipediePřečteno: 746x
1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Vaše komentáře