Atlas Ryb

Okoun říční

Okoun říční při lovu rád číhá za kořeny stromů nebo u konců příčných hrází v tocích řek, jelikož se jedná o čistého lovce pronásleduje svou kořist také cíleně.. Okoun říční […]

Okoun říční při lovu rád číhá za kořeny stromů nebo u konců příčných hrází v tocích řek, jelikož se jedná o čistého lovce pronásleduje svou kořist také cíleně..

Okoun říční
 
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: ryby (Osteichthyes)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: okounovití (Percidae)
Rod: okoun (Perca)
Binomické jméno
Perca fluviatilis Linné1758

Popis

Tělo je poměrně vysoké. Na hřbetě se nacházejí dvě samostatné hřbetní ploutve. V první se nachází 23 – 17 tvrdých paprsků, ve druhé 1 – 2 tvrdé a 13 – 16 měkkých paprsků. Břišní, řitní a ocasní ploutve mají obvykle načervenalý nádech. Ústa jsou koncová. Šupiny jsou drobné ostré a ktenoidní. Na bocích jsou výrazné tmavé příčné pruhy. Dorůstá do maximální délky okolo 50 cm (velmi výjimečně může dorůst až přes 60cm a hmotností okolo 6kg), tam kde se mu nedaří dobře třít nebo je na něj silný proud nebo velký tlak ostatních dravců a nedostatek přirozených úkrytů, tak obvykle tvoří zakrslé formy. Nejvyšší uváděná hmotnost činí 4,750 kg.

Výskyt

Obývá stojaté i tekoucí vody. Je rozšířen prakticky v celém mírném pásu Evropy, vyskytuje se i v Asii. Tento okoun se aklimatizoval například i v AustráliiJižní Africe či na Novém Zélandu.

Potrava

Okoun patří mezi dravce. Často tvoří hejna, v nichž napadá jiné ryby, někdy taky stejného druhu. Další složkou potravy jsou žížaly, bezobratlí a rybí potěr.

Rozmnožování

Tření probíhá od března do června, při teplotě vody okolo 8 °C. Samice klade jikry na vodní rostliny nebo jiné potopené předměty. Jikry jsou spojeny do větších provazcovitých útvarů.Okoun říční stejně jako jeho poddruh okoun žlutý má jikry spojené v dlouhých pásech, které se snadno zachytí na kamenech a spadaných větvích v mělkých a pomalu tekoucích vodách.

Lovná míra:

Mimopstruhové revíry – nemá
Pstruhové revíry – nemá

Hájení:

1. ledna – 30. dubna (JčÚS)

Okoun říční – WikipediePřečteno: 610x
1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Vaše komentáře