Atlas Ryb

Perlín ostrobřichý

Perlín ostrobřichý upřednostňuje ne příliš hluboké vodní úseky s bujným porostem vodních rostlin, a proto se vyskytuje převážně ve stojatých nebo pomalu tekoucích vodách. Perlín ostrobřichý   Stupeň ohrožení podle […]

Perlín ostrobřichý upřednostňuje ne příliš hluboké vodní úseky s bujným porostem vodních rostlin, a proto se vyskytuje převážně ve stojatých nebo pomalu tekoucích vodách.

Perlín ostrobřichý
 
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Podtřída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: máloostní (Cypriniformes)
Čeleď: kaprovití (Cyprinidae)
Rod: perlín (Scardinius)
Binomické jméno
Scardinius erythrophthalmus
L.1758

Vzhled a velikost

Perlín je vedle plotice obecné, které se velmi podobá, dalším zástupcem skupiny tzv. bílých ryb. Jeho typickým znakem jsou sytě červené ploutve, díky čemuž si vysloužil přezdívky jako červenopeřicečervenka atd. Od plotice se liší zejména vyšším tělem (plotice má více „proudnicový“ tvar), dále tmavší duhovkou oka a také postavením břišních ploutví vzhledem k ploutvi hřbetní – perlín má břišní ploutve poněkud předsunuté, zatímco u plotice začínají zhruba ve stejné úrovni jako hřbetní ploutev.

Perlín dorůstá obvykle do délky 30 cm a hmotnosti 0,1–0,30 kg. Největší exempláře však mohou měřit až 40 cm a vážit kolem 1 kg.

Rozšíření a ekologické nároky

Perlín se vyskytuje zejména ve stojatých nebo jen mírně tekoucích vodách s bahnitým nebo písčitým dnem, které jsou hojně porostlé vodním rostlinstvem. Jde tedy zejména o tůně, odstavná ramena, pískovny, rybníky a úseky cejnového pásma, méně často taképarmového pásma řek. V České republice se nejhojněji vyskytuje na Jižní Moravě.

Způsob života a potrava

Perlín stejně jako plotice žije v hejnech. Mladší exempláře se živí především planktonem a jinými drobnými bezobratlými, postupně se ale téměř výhradně orientují na rostlinnou potravu, například řasy nebo Zblochan vodní.

Lovná míra:

Mimopstruhové revíry – nemá
Pstruhové revíry – nemá

Hájení:

není

Perlín ostrobřichý – Wikipedie

 Přečteno: 635x
1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Loading...

Vaše komentáře