Atlas Ryb

Plotice obecná

Plotice obecná se vyznačuje značnou přizpůsobivostí i vůči znečištění vod, upřednostňuje stojaté a pomalu tekoucí vody. Nejraději se zdržuje v hejnech v pobřežních pásmech s bohatou vegetací. Plotice obecná   […]

Plotice obecná se vyznačuje značnou přizpůsobivostí i vůči znečištění vod, upřednostňuje stojaté a pomalu tekoucí vody. Nejraději se zdržuje v hejnech v pobřežních pásmech s bohatou vegetací.

Plotice obecná
 
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Podtřída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: máloostní (Cypriniformes)
Čeleď: kaprovití (Cyprinidae)
Rod: plotice (Rutilus)
Binomické jméno
Rutilus rutilus
L.1758 

Plotice obecná (Rutilus rutilusL.1758) je nedravá sladkovodní paprskoploutvá ryba z čeledi kaprovitých (Cyprinidae). Nemá stanovenou lovnou míru. U nás V České republice je dost hojná. Tato ryba je nedílnou součástí potravinového řetězce. Slouží jako potrava dravcům.

Vzhled a velikost

Plotice je typickým zástupcem tzv. bílých ryb. Má ze stran zploštělé tělo, stříbřité boky a tmavý hřbet i ploutve. Pouze břišní ploutve a někdy i řitní ploutev bývají zbarvené do červena. Dorůstá obvykle do délky 30 cm a hmotnosti 0,25–0,30 kg. Největší exempláře však mohou měřit až 45 cm a vážit kolem 1,5 kg.

Rozšíření a ekologické nároky

Plotice obecná je vůbec nejrozšířenější rybou České republiky. Obývá stojaté i tekoucí vody, vyhýbá se pouze pstruhovému pásmu. Nejvíce jedinců žije vpřehradních nádržích a v úsecích cejnového pásma řek s tvrdým dnem. Nejlépe se jí daří ve starých ramenech řek s bahnitým dnem obohaceným na různé červy a žížaly.

Způsob života a potrava

Plotice žije v hejnech a je poměrně plachá. Mladší exempláře se živí především planktonem, starší pak drobnými živočichy i rostlinami, např. řasami. Sportovní rybáři ji mohou chytit na různé těstoviny, kukuřici…

Lovná míra:

Mimopstruhové revíry – nemá
Pstruhové revíry – nemá

Hájení:

není

Plotice obecná – WikipediePřečteno: 843x
1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Loading...

Vaše komentáře