Magazín

Čištění vody pomocí nanomateriálů

Umí zbavit podzemní vodu toxických látek, nádrže vyčistí od sinic a vyvíjejí technologii, která z odpadních vod dostane hormony i zbytky léčiv. S nanočásticemi expandují do celého světa. Generální ředitel […]

Umí zbavit podzemní vodu toxických látek, nádrže vyčistí od sinic a vyvíjejí technologii, která z odpadních vod dostane hormony i zbytky léčiv. S nanočásticemi expandují do celého světa. Generální ředitel Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Radek Zbořil v rozhovoru popisuje současnost i budoucnost čištění vod pomocí nanotechnologií.

Vyvíjíme nanomateriály, které sanační firmy využívají při čištění podzemních vod, například od chlorovaných uhlovodíků. Ty se do podzemních vod v minulosti dostaly například poté, co jimi vojska sovětské armády ošetřovala vojenskou techniku. Takových míst je v České republice řada, třeba v severních Čechách, na Vysočině nebo na Moravě. Nanočástice železa dopravujeme do podzemních vod pomocí vrtů a železo tam už potom pracuje samo. Nanočástice jsou malé, nesedají ke dnu, unáší je proud a ony díky své vysoké reaktivitě a redukčním vlastnostem čistí vodu od desítek toxických látek.

Velká výhoda je v tom, že je to ekologicky šetrná cesta, navíc nemusíme vodu čerpat na povrch a tam ji potom nákladně čistit. Technologie v současnosti funguje na více než 70 vysoce toxických chemických látek. První piloty s nanoželezem začaly někdy před pěti až šesti lety, nicméně v posledních letech už běží nejen pilotní experimenty, ale jedná se o plné sanace, kdy si firmy kupují nanoželezo a používají ho v reálných aplikacích na desítkách lokalit znečištěných chlorovanými uhlovodíky, ale i chromem a jinými těžkými kovy.

Nanomateriály dokážou velmi dobře čistit i prostředí zasažené těžbou uranu a pomoci tak při řešení starých ekologických zátěží. Snažíme se také vyvinout technologie na bázi nanomateriálů, které s vysokou účinností likvidují ve vodě hormonální antikoncepci a zbytky z farmaceutických produktů.

Více na: zpravy.e15.cz                                                                                          foto:  zpravy.e15.czPřečteno: 134x
1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Vaše komentáře