Magazín

Jak je to s chovem ryb v malém prostoru

Na malém prostoru s malým množstvím vody se dají chovat tisíce ryb. Tento intenzivní způsob chovu, kterému se dlouhodobě věnují vědci na Jihočeské univerzitě, je také ekologický. Naše, ale i […]

Na malém prostoru s malým množstvím vody se dají chovat tisíce ryb. Tento intenzivní způsob chovu, kterému se dlouhodobě věnují vědci na Jihočeské univerzitě, je také ekologický. Naše, ale i africké druhy sladkovodních ryb, navíc v nádržích rychle rostou a mají maso s větším obsahem rybího tuku.

I v jedné místnosti se dá chovat sedm tisíc ryb, tvrdí vedoucí Fakulty rybářství a ochrany vod Vlastimil Stejskal. To ale není jediná výhoda tohoto netradičního způsobu chovu.

„Hlavně tu jsou minimální nároky na zdroje vody, protože jsou u nás omezené a na produkci znečištění,“ říká další člen vědeckého týmu Jan Kouřil.

Laboratoř intenzivního chovu ryb fakulty je plná akvárií, kádí, ale také různých trubek, hadiček a okysličovacích zařízení. To, co vypadá na první pohled složitě, funguje poměrně jednoduše.

„Nádrže jsou specifické tím, že v nich vytváříme určitý pohyb vody, který nám směřuje veškeré exkrementy do odkalovacích pomůcek, kde se usazují na dně a jsou odpouštěny ven ze systému s minimální potřebou vody nově dopouštěné,“ popisuje Stejskal.

Stísněný prostor rybám nevadí. Kvalitní potrava, optimální teplota, množství kyslíku a čistá voda – to vše je zapotřebí dokonale sladit. To, že vědci našli správný klíč, se ukazuje na přírůstku ryb i kvalitě jejich masa.

„Možná se budete divit, ale kvalita masa je lepší než u ryb z divoké přírody. Je to způsobeno tím, že je v mase nepatrně vyšší množství tuku. Ten obvykle zvyšuje pocit lepší chuti,“ potvrzuje Kouřil.

Více na: rozhlas.czPřečteno: 805x
1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Vaše komentáře