Magazín

Nová generace mníka jednovousého

Stovky tisíc oplozených jiker vážné ohrožených mníků jednovousých (Lota lota) se letos dostanou do šumavských řek díky pracovníkům rybí líhně Správy NP a CHKO Šumava na Borových Ladách. Informoval o […]

Stovky tisíc oplozených jiker vážné ohrožených mníků jednovousých (Lota lota) se letos dostanou do šumavských řek díky pracovníkům rybí líhně Správy NP a CHKO Šumava na Borových Ladách. Informoval o tom mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek.

Dospělosti se ale dožije několik tisícovek. To je ale ještě dlouhá cesta. Teď na Šumavě teprve končí výtěr mníka jednovousého. Jediná treskovitá ryba, která se vyskytuje v našich vodách je u nás vážně ohrožená.

„Jeden kilogram jikernaček mníka jednovousého má 600 až 800 tisíc jiker, které použijeme k odchovu. Momentálně máme 8 milionů oplozených jiker, u kterých začíná období inkubace,“ popisuje Josef Šperl, vedoucí rybí líhně v Borových Ladách. Do šumavských řek se tak dostane další generace mníka jednovousého. Populace v šumavských řekách čítá několik tisíc ryb.

Správci rybí líhně zachytí jikry do hustých sítí a potom je vloží do speciálních lahví, kterými protéká voda z potoka. „V půlce března se vylíhne plůdek, který vysadíme do šumavských vod a potoků. Tím chceme jejich počet na Šumavě neustále navyšovat. Od doby, kdy mníka na Šumavě vysazujeme, se jeho počet minimálně zdvojnásobil,“ doplňuje Šperl.

Rybí líheň Správy Národního parku Šumava v Borových Ladách, která je nejvýše položenou líhní u nás, se odchovem mníka jednovousého jako jedna z mála zabývá. „Rybí líheň, kterou úspěšně provozujeme již řadu let je ukázkovým projektem jak skloubit praktickou ochranu přírody s výchovou a vzdělávání veřejnosti. V objektu rybí líhně pořádáme ročně stovky exkurzí. Líheň představuje typický aktivní přístup k ochraně šumavské přírody, kdy jen pasivně nepřihlížíme, ale aktivně pracujeme na zlepšení rybí obsádky šumavských řek. Těm navíc pomáháme revitalizací dříve nevhodně narovnaných vodotečí a tím nadále zlepšujeme podmínky pro existenci rybí obsádky,“ uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Více na: nase-voda.cz
foto: npsumava.czPřečteno: 226x
1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Vaše komentáře