Magazín

Péče o ryby v zimě

Výlovy rybníků na začátku prosince skončily, ryby jsou prodány, a tak by se mohlo zdát, že rybáři a rybníkáři složí ruce do klína. Jenže opak je pravdou. Ryba, která nešla […]

Výlovy rybníků na začátku prosince skončily, ryby jsou prodány, a tak by se mohlo zdát, že rybáři a rybníkáři složí ruce do klína. Jenže opak je pravdou.

Ryba, která nešla k prodeji a neskončila na sádkách, jež slouží ke krátkodobému uchování ryb pro prodej a export, zůstala ve vodách. Jednak ve sportovních revírech, které se loví výjimečně, tak v hlavních chovných rybnících. A právě všechny tyto ryby nyní potřebují péči, aby současné zimní období zdárně a v dobré kondici přežily.

Když udeří mrazy a vodní hladina zamrzne, musí rybáři vzít do rukou motorové pily, pro jejichž provoz v tomto případě využívají ekologické oleje, a vyrazit na led. Vyřezání tzv. oken je hospodářským zásahem, jenž se realizuje v době, kdy hodnota kyslíku klesne pod tři miligramy na litr a tloušťka ledu je bezpečná pro pohyb na něm. Okna se vyřezávají většinou ve směru vanoucího větru, aby docházelo k čeření a okna pomaleji zamrzala. Pro ryby pod hladinou to znamená jediné – více kyslíku a světla. To je velice důležité, neboť právě světlo působí příznivě na rozvoj fytoplanktonu, produkujícího kyslík. Kvůli světlu je vhodné i v některých místech odstranit z ledu napadaný sníh.

V neposlední řadě pak otvory pomáhají k odvádění, pro ryby, škodlivých plynů (amoniak aj.).

Více na: jentodobre.cz                                                                                            zdroj: jentodobre.czPřečteno: 538x
1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Loading...

Vaše komentáře