Magazín

První umělé líhnutí lososů v ČR

V národním parku České Švýcarsko probíhá v říčce Kamenici historicky první pokus o inkubaci jiker lososů obecných. Rakousští odborníci do toku Kamenice umístili v pondělí, 3. února 2014, pět  inkubačních schránek […]

V národním parku České Švýcarsko probíhá v říčce Kamenici historicky první pokus o inkubaci jiker lososů obecných. Rakousští odborníci do toku Kamenice umístili v pondělí, 3. února 2014, pět  inkubačních schránek vyvinutých speciálně pro lososovité ryby. Oznámil to mluvčí NP Tomáš Salov.

Každá schránka obsahuje 2000 lososích jiker ve vývojovém stádiu očních bodů. Správa parku tak ověřuje další z možných metod, jak v minulosti vyhubeným lososům pomoci s návratem do našich vod. Inkubace lososích jiker je součástí projektu správy parku zaměřeného na vodní faunu, financovaného z operačního programu Životní prostředí.

“Inkubace lososích jiker přímo ve vodním toku je zatím ve fázi pokusu. Pokud by se metoda v praxi osvědčila, mohla by se stát zajímavou alternativou k dosavadním přístupům,” říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko, a dodává: “Přechod z líhně do přirozeného prostředí je pro ryby v mnoha ohledech stresující. Tento stres by v případě úspěchu mohl odpadnout.”

Dosud jsou reintrodukční snahy založeny především na v praxi ověřeném vypouštění lososího plůdku na jaře či odrostlejších rybiček na podzim. Naproti tomu zkušenosti s inkubačními schránkami v České republice příliš k dispozici nejsou. Proto je do toku Kamenice umístili rakouští odborníci Georg Holzer a Manuel Hinterhofer, kteří s inkubací lososovitých ryb mají patnáctiletou zkušenost. Konstrukce schránek je uzavřená. Po předpokládaném vylíhnutí jiker, tedy zhruba po dvou měsících, budou schránky otevřeny a plůdek vypuštěn do toku. Tato konstrukce jikry nejen chrání před predátory, ale umožňuje zároveň vyhodnocení úspěšnosti líhnutí. V případě uspokojivých výsledků by tento přístup mohl být převeden do běžné praxe.

O reintrodukci lososů dlouhodobě usilují partneři sdružení v projektu Návrat lososů.

V rámci projektu může reintrodukci podpořit také veřejnost, která veškeré informace obdrží na stránkách www.navratlososu.cz

Nejjednodušší formou podpory je zaslání krátké textové zprávy ve tvaru DMS(mezera)NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. Cena dárcovské SMS je 30 Kč, projekt Návrat lososů obdrží 28,50 Kč. Adoptivní rodiče mohou lososy adoptovat také celoročně, zasláním SMS ve tvaru DMS(mezera)ROK(mezera) NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. V takovém případě bude dárci po dobu jednoho roku každý měsíc odečtena částka 30 Kč, projekt Návrat lososů obdrží dvanáctkrát 28,50 Kč. Službu provozuje Dárcovské fórum, technicky zajišťuje ATS Praha.

Zdroj: nase-voda.cz                                                                               ilustrační  foto: pstruharstvi.czPřečteno: 280x
1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (zatím nehodnoceno)
Loading...

Vaše komentáře